Medverkande
Hördes på 91,4
3 november till 24 november 2024
Bildgalleri
Göstas föräldrar Anna och Erik Sjögren drev Sjögrens tvätteri som låg vid Berganäsvägen vid Drevviken. Viken kallades Vikensberg.
Bild från Stockholms läns museum
Här kan man läsa mer om Vikensbergs tvätteri.
Tvätteriet från andra sidan. Tvätterifamiljen Sjögren tar ett bad.
Bild från Stockholms läns museum
Här kan man läsa mer om Vikensbergs tvätteri.
På bilden ser du Vikensbergs tvätteri. År 1926 hade de ersatt häst och vagn med en tjusig lastbil. Den står parkerad framför tvätteriet som har en övervåning för att hänga tvätt i. Titta noga så ser du tvätten som hänger på tork. Väggarna har nämligen brädor som går att vinkla, så att luften ska kunna cirkulera. Då torkade tvätten snabbare samtidigt som den kunde hänga under tak och få skydd mot regn och snö.
I bottenvåningen fanns två tvättmaskiner och centrifug som drevs av en ångpanna. Pannan eldades med koks och senare olja och värmde också vattnet. Familjen Sjögren, som drev tvätten hade tre anställda. Männen på bilden ansvarade nog för transporterna. Så delades arbetet upp på den tiden.
Från boken "Så tvättade vi i Haninge".
Läs mer här!
