Bild på medverkande

De delar ut mat till behövande

1 februari 2026

Varje torsdag gör volontärer på LP-stiftelsen i Pingstkyrkans lokaler iordning matkassar för familjer i Tyresö som inte får ekonomin att gå ihop. Kicki Helgesson visar runt Ann Sandin-Lindgren i lokalerna i den nya Pingstkyrkan och föreståndaren Sören Persson berättar om LP-stiftelsens verksamhet i Tyresö. Jimmy Linnér som varit med från början med matutdelningen förklarar hur de började och pastor Carl-Johan Freed intervjuas också av Ann Sandin-Lindgren. Tyresöprofilen Miza Landström, som driver skolor i Kongo, beskriver vad Pingstkyrkans verksamhet betyder för barn i Kongo.
40 min
Bild på medverkande

Att vara i människans tjänst

16 november 2025

I podden "Den store" samtalar Alexander Nielsen med Carl-Johan Freed. Alexanders mål är att samtala med ledare inom islam, judendom och kristendom – och nu inleder han med kristendomen. Carl-Johan arbetar i Filadelfia kyrkan i Tyresö och delar med sig av hur ledarskapet har format honom och hans sätt att leda. Vi får ta del av olika perspektiv, både från hans personliga erfarenheter och med färger från den kristna tron. De pratar om Jesus lära, ungdomar och pedagogik, om att vara i människans tjänst och om betydelsen av att vara en vän.
72 min
Bild på medverkande

En kyrka öppen för alla

15 juni 2025

Programmakarna Ann Sandin-Lindgren och Lena Hjelmérus besöker den nya vackra kyrkan Tyresö Filadelfia Pingstkyrka och samtalar med pastorn Carl-Johan Freed hur det går att få igång verksamheten i huset. Om kaféet som öppnar i augusti, Second-Hand-verksamheten som är öppen hela sommaren och det sociala arbetet som pågår ständigt med bl.a. matkassar till utsatta familjer. Ett samtal om religionens nya roll där kyrkorna i Tyresö samarbetar nära. Vad betyder pingsten för alla kristna?
Här kan man följa kyrkan på Facebook och se aktuell veckas program. Från 29/6-10/8 är det enklare gudstjänst på söndagar kl.18:00.
37 min