Magnus Emke Eriksson
medverkar i 4 program

Magi och musik möts i Här & Nu
18 augusti 2024
Magnus Emke Eriksson och Johan Gustafson från Tyresö har skapat en föreställning med magi och musik som spelas på Aliasteatern 14 & 15 september. De berättar om sin fina vänskap för Ann Sandin-Lindgren och hur det kom sig att Magnus som nu gör musik och Johan som är frilansande magiker nu har hittat en gemensam föreställning som handlar om en förnimmelse av att vara här och nu.
Här beställar man biljetter!
Här beställar man biljetter!
31 min

Nu släpper han sin första låt
11 juni 2023
Magnus Emke Eriksson har tidigare medverkat i Tyresö Teaterförenings föreställningar. Nu släpper han sin första låt Ditt första kliv. Han samtalar med Ann Sandin-Lindgren om hur han ser på musiken och hur det går till att producera egna låtar. I sin ungdom lyssnade han mycket på Tyresöradion.
38 min

Den kämpande konstnären - Aktören
18 augusti 2019
Den sjungande skådespelaren och Tyresöbon Magnus Eriksson Emke diskuterar känslighet och konstutövarens olika utmaningar tillsammans med sångerskan Karin Lundin. Det blir ett hudnära och personligt möte mellan två konstnärssjälar i en intervju som berör konstutövarens drivkraft, passion och känslighet och hur det är att kämpa för att försvara sitt kall för dem som kanske inte riktigt har förståelse för detta yrkesval.
Intro- och outromusik: A patch of blue av Jerry Goldsmith.
33 min

Inför Hemsöborna
3 juni 2012
Inför Hemsöborna, som spelas på Notholmen 9-30 juni intervjuas skådespelarna Anton Hertzberg (=Karlsson), Cathrin Bäckström (=Madame Flood), Rikard Norén (=Gusten), Magnus Eriksson (=Norman) och projektledaren Conny Nordberg
30 min
