Peer om Concrete BJJ
4 februari 2024

Pierre Näsman samtalar med Tyresöprofilen Peer Hasslund om kampsport och om Tyresöklubben "Concrete BJJ" som Peer varit med och grundat.
Peer har svart bälte i Brazilian Jiu-Jitsu, utbildad och graderad av Hans Ersson och Alan do Nascimento (Finfou). Samtalet halkar även in en del på Tyresö nostalgi, skateboard historia, riddare och vapensköld i riddarhuset.
Medverkar:
Längd:
52 min
Ort/Område:
TYRESÖ
Hördes på 91,4:
4 februari till 25 februari 2024
Extra om programmet

Tony "Apan" Magnusson Tyresö legend som blev proffs skejtare i USA. Bilden är från New Sport cirkus 1979, uppvisning på Gutavallen, Visby. Foto: Pierre Näsman

I studion där Pierre Näsman samtalar med Tyresöprofilen Peer Hasslund om kampsport och om Tyresöklubben "Concrete BJJ". Vi halkar även in på en del Tyresö nostalgi, skateboard historia och riddare. Peer är grundare av Tyresöklubben "Concrete BJJ" och har svart bälte i Brazilian Jiu-Jitsu, utbildad och graderad av Hans Ersson och Alan do Nascimento (Finfou), som i sin tur utbildats och graderats av Ricardo Vieira och Leozinho Vieira Utöver detta har Peer även graderats till 3:e gradens svartbälte av Octavio "Ratinho" Couto. Peer är Skandinavisk mästare i Brasiliansk Jiu-Jitsu 2006 samt Europamästare 2007 och 2008. Och hur var det med den där kopplingen till riddare av Luxenburg och vapensköld i riddarhuset? Häng med och lyssna på den ödmjuke Tyresö amabassadören Peer Hasslund så får vi veta.
Pierres värld
Detta program ingår i podcasten "Pierres värld"
Tyresöradions egen äventyrsreporter som följer lokala och globala äventyr