Lyssna live!
Nytt

Ekonomi, utveckling och framtidstro

Premiär den 14 juni 2026

Alexander Enkvist, Christina Melzén, Heinz Sjögren, Mats Lindblom
Foto: Andreas Froby. Mats Lindblom (L), Christina Melzén (L), Heinz Sjögren (L)

I det här specialavsnittet av Politik i Fokus, ett av två program där enbart Liberalerna medverkar, riktar vi blickarna mot kommunvalet 2026 och de frågor som kommer att vara avgörande för Tyresös framtid.
Programledaren Mats Lindblom ()L samtalar med Alexander Enkvist (L), Christina Melzén (L) och Heinz Sjögren (L) om Liberalernas vision för ett starkare, tryggare och friare Tyresö.

Samtalet kretsar kring hur kommunen ska få en starkare ekonomi, lägre skatt och bättre kontroll över skattemedlen. Vi diskuterar också företagande, nya arbetstillfällen, utvecklingen av Lindalshöjden och hur Tyresö kan bli en ännu attraktivare kommun att leva och verka i.

En stor del av programmet ägnas åt bostadsbyggande och samhällsutveckling. Hur ska Tyresö växa med eftertanke och utan att förlora sin karaktär? Vad händer med Barnsjöskogen, Trollbäcken, Tyresö centrum och Östra Tyresö? Och varför är principen att bygga med eftertanke så viktig för Liberalerna?

Vi tar även upp framtidens infrastruktur, behovet av bättre framkomlighet på Tyresövägen och Gudöbroleden, infartsparkeringar, kollektivtrafik och vikten av att service, skolor och förskolor byggs ut i takt med att kommunen växer.

Ett samtal om frihet, ansvar, framtidstro – och om vilket Tyresö vi vill lämna över till nästa generation.

Producent och ansvarig utgivare: Andreas Froby

Medverkar:

Alexander Enkvist, Christina Melzén, Heinz Sjögren, Mats Lindblom

Längd:

38 min

Ort/Område:

Tyresö

Kommer snart på 91,4:

14 juni till 12 juli 2026

Mobilapp

Download on the App Store Get it on Google Play

Programmet kommer att höras på närradion i Tyresö. Tyresöradion sänder personintervjuer, fördjupningar för olika intressen, föreningsinformation, evenemang m.m.