Valet 2026

36 program

Bild på medverkande

Kvinnojourens utfrågning: C, MP, KD

6 september 2026

Hur ska en kvinna kunna lämna en våldsam man om hon inte har någonstans att ta vägen?
I den tredje och sista delen av Tyresö kvinno- och tjejjours valspecial möter vi Hanne Sofia Carlsson från Centerpartiet, Ajda Asgari från Miljöpartiet och Elisabet Bauersfeld från Kristdemokraterna. Vi pratar om vad kommunen kan göra för att förebygga mäns våld mot kvinnor, skolans roll, och möjligheten för våldsutsatta kvinnor att få en bostad.
Hur stora är egentligen skillnaderna mellan partierna? Och vad skulle de vilja förändra i Tyresö? I avsnittet hör vi också Tyresöbor svara på vad politikerna borde göra för att stoppa mäns våld mot kvinnor. Dessutom läser Anna-Maria Yasdani, ordförande för Tyresö kvinno- och tjejjour, ett utdrag ur sin debattartikel om hur välfärdssystemen försvårar för våldsutsatta kvinnor.
27 min
Bild på medverkande

Stolt - men inte färdig ännu!

6 september 2026

Kommunstyrelsens ordförande Anita Mattsson (S) är den politiker i Tyresö som de flesta känner igen. Beror det på att hon ofta är ute och pratar med folk och har varit aktiv många år i politiken i Tyresö? Nu har hon varit med och styrt Tyresö i snart 8 år. Vad är hon mest stolt över? Vilka resultat har man fått när det gäller trygghet, skola och äldreomsorg? Även om Anita är stolt över mycket så finns det mycket mer att göra om hon får förtroendet igen!
Programledare: Ann Sandin-Lindgren
34 min
Bild på medverkande

Barnen är det viktigaste vi har!

6 september 2026

I detta Radio S intervjuas Tyresös yngsta kommunalråd Klara Watmani 34 år om de frågor hon tycker är viktigast i valet. Hon har redan varit ordförande i barn- och utbildningsnämnden i fyra år och varje vecka besöker hon en skola eller förskola i kommunen. Själv har hon två små barn som är 3 och 5 år och hon får frågor om hur hon får vardagspusslet att gå ihop med politiken som ofta bedrivs på kvällstid. Som tur har hon en man som delar hemarbetet och föräldrar som ställer upp när barnen behöver passas.
Att öka personaltätheten i förskola, fritidshem och skola och att utöka rätten till förskola till 30 timmar i veckan för alla barn är frågor hon driver. Men stoltast är hon över byggandet av nya Njupkärrs skola. En skola där hon själv gick när hon var liten.
Här kan man läsa mer om hela handlingsprogrammet!
Programledare: Ann Sandin-Lindgren
42 min
Bild på medverkande

Kvinnojourens utfrågning av S och M

30 augusti 2026

Vad innebär en röst på Socialdemokraterna eller Moderaterna för en kvinna som lever med våld i Tyresö?
I den andra delen av Tyresö kvinno- och tjejjours valspecial möter vi Anita Mattsson från Socialdemokraterna och Peter Freij från Moderaterna. Partierna styr Tyresö tillsammans sedan 2024 – och i studion får de svara på vad de har gjort hittills och vad de vill göra framåt för att motverka mäns våld mot kvinnor.
Hur stora är egentligen skillnaderna mellan Socialdemokraterna och Moderaterna i den här frågan? Och spelar det någon roll för våldsutsatta kvinnor vem som vinner valet i Tyresö?
I avsnittet läser Anna-Maria Yasdani, ordförande för Tyresö kvinno- och tjejjour, ett utdrag ur sin debattartikel. Dessutom hör vi Tyresöbor svara på frågan: Är mäns våld mot kvinnor en viktig valfråga?
28 min
Bild på medverkande

Tyresö har en särskild gemenskap

30 augusti 2026

I detta Radio S lär vi känna socialdemokraternas andre namn på valsedeln till kommunvalet; Andreas Mattisson 21 år. Trots sin unga ålder har han redan varit aktiv i politiken i 8 år. Det var nedläggningen av Björkbacken som fick honom som 13-åring att gå med i SSU. Fast frågor om vägar och byggprojekt är ett stort intresse då han pluggar samhällsbyggnad på heltid på KTH men han hinner även med att engagera sig i sitt stora fritidsintresse som är sport i olika former.
Nyligen syntes han intervjua sin förebild, den tidigare statsministern Ingvar Carlsson, på valfesten i Stadsparken. Trots 70 års skillnad delade de många frågor som var och är aktuella.
Programledare: Ann Sandin-Lindgren
41 min
Bild på medverkande

Kvinnojourens utfrågning av V och L

23 augusti 2026

I Tyresö kvinno- och tjejjours valspecial möter vi de lokala politikerna för att prata om mäns våld mot kvinnor. Vad har partierna gjort hittills, vad vill de förändra framåt – och vad innebär egentligen en röst på dem för en våldsutsatt kvinna i Tyresö?
I det första avsnittet medverkar Klara Persson från Vänsterpartiet och Tony Thorén från Liberalerna.
I avsnittet läser Anna-Maria Yasdani, ordförande för Tyresö kvinno- och tjejjour, ett utdrag ur sin debattartikel. Den finns att läsa i sin helhet på Tyresö kvinno- och tjejjours hemsida.
30 min
Bild på medverkande

En trygg äldreomsorg är så viktigt!

23 augusti 2026

I detta Radio S får vi höra Susann Ronström, som är ordförande i Äldre-och omsorgsnämnden och i Kommunala tillgänglighetsrådet, redogöra för hur äldre och personer med funktionsnedsättning ska kunna leva trygga, aktiva och självständiga liv med inflytande över sin vardag. Socialdemokraterna går till val på att bl.a. avskaffa minutstyrningen i hemtjänsten, utveckla Björkbacken till ett äldrecenter med ett korttidsboende, dagverksamheter för personer med kognitiv svikt och somatiska sjukdomar och införa fler mötesplatser för att bekämpa ofrivillig ensamhet, främja fysisk och psykisk hälsa samt förlänga tiden av självständigt boende.
För Susann som själv har arbetat på många nivåer inom äldreomsorgen under hela sitt yrkesliv är det viktigaste att se till att behålla personalen och det innebär att de måste ha bra arbetsvillkor.
Programledare: Ann Sandin-Lindgren
Här kan man läsa hela handlingsprogrammet!
34 min
Bild på medverkande

Liberalerna inför valet

23 augusti 2026

I det här specialavsnittet av Politik i Fokus, där endast Liberalerna medverkar, står valet den 13 september i centrum. Vi går igenom Liberalernas viktigaste frågor för Tyresö och Region Stockholm – och vad vi vill förändra under nästa mandatperiod.
Programledaren Mats Lindblom (L) samtalar med Alexander Enkvist (L), Agneta Hansson (L), Heinz Sjögren (L) och Tony Thorén (L) om Liberalernas politik och prioriteringar inför valet.
Vi pratar om skolan först – med mindre barngrupper, färre elever i klasserna och moderna skollokaler – och om hur Tyresö kan byggas med eftertanke, där bostäder, service och infrastruktur utvecklas tillsammans. Vi diskuterar också varför Liberalerna vill skydda Barnsjöskogen som naturreservat.
Dessutom handlar programmet om att leva livet hela livet, med en äldreomsorg präglad av kvalitet och valfrihet, och om mer kvar i plånboken genom Liberalernas förslag att sänka kommunalskatten med 70 öre. Vi lyfter också regionpolitiken med fokus på bland annat sjukvård och kollektivtrafik.
Ett samtal om Liberalernas viktigaste vägval för Tyresö och regionen inför valet 2026.
Producent och ansvarig utgivare: Andreas Froby
48 min
Bild på medverkande

Hur blåser valvindarna i Tyresö?

16 augusti 2026

De politiskt aktiva ungdomarna Neah Andersson 18 år från MUF, Andreas Mattisson 21 år från SSU, Alexander Jansson 22 år från KDU och Torsten Bengtsson 20 år från Ungsvenskarna samtalar om hur det kommer gå i kommunvalet i Tyresö. Kommer Liberalerna nu att gå bakåt? Hur kommer samarbetet mellan S och M tas emot av väljarna? Vilka frågor skiljer sig i den lokala politiken där man är överens om så mycket?
De uppmuntrar att man gör SVT:s lokala valkompass om politiken i Tyresö!
Producent: Ann Sandin-Lindgren
38 min